Gaziantep'i Keşfedin...

“Sağlık Turizm’inde AACIA, TURSAF başta olmak üzere birden çok sağlık turizmi belgesine sahip olan Uğurlu Termal Tatil Köyü Gaziantep’in tüm güzellikleriyle sizi sağlık çatısında buluşturuyor…”

BU KENTİ ANLATMAYA
Ne dil yeter,ne kalem...
Evliya Çelebi

Mezopotamya ile Akdeniz kültürlerinin birleştiği yerde, Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde nesiller boyu farklı uygarlıklara kucak açan kadim şehir Gaziantep, günümüzde de modern ile gelenekseli kendine özgü bir tat ile sunar ziyaretçilerine.

6000 yıllık bir tarihin taşıdığı kültürel, dini,gastronomik izlerle süslü kadim bir şehirdir Gaziantep. Ticaret yolları ve medeniyetlerin geçiş noktası üzerindeki konumu onu her dönemde gözde kılmış ve zenginleştirmiştir.

Pek çok önemli şehir-devletini barındırmış bu topraklar, pagan kültlerden tek tanrılı dinlere kadar sayısız inanç türüne de kucak açmıştır. Her medeniyet bir öncekinin üzerine kendi kültürel mirasını bırakınca, tıpkı baklavayı oluşturan kat kat yufkalar gibi, ortaya harika bir tarihi tat çıkmış. Bu muhteşem tat, bölgedeki zanaatkarların mozaikleri, heykelleri ve kabartmaları ile görünür kılınmıştır.

Antepliler bu görününen haricinde yeraltına da önem vermişler. Dünya’nın yeraltındaki en büyük tapınağı olan Mitras Tapınağı’nı inşa ettikleri gibi, bölgesel sorunlara çözüm olarak dünyada örneği az bulunan yeraltı su sistemi Kastelleri yapmışlar.

Siz de Antep’in görünen ve görünmeyen hazinelerini merak ediyorsanız, gelin ve bu gizemli şehri keşfedin!

Gaziantep’in sahip olduğu 6000 yıllık tarih göz önüne alındığında, 2200-2300 yıl önce Zeugma’nın dünyada en fazla nüfusun yaşadığı yerlerden birisi olması ve şehrin tarihi İpek Yolu ile Baharat Yoluüzerinde bulunması farklı diller, dinler ve etnik kökenlerden insanların şehri ziyaret ve yurt edinmesini sağlamıştır. Bu insan trafiği, şehri kültürel açıdan zenginleştirerek Gaziantep mutfak kültürünün de ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur.

Antep sokaklarında gezerken burnunuza türlü kokular gelir ama bunların hepsi leziz yemeklerden değildir. Mezopotamya’nın bereketli topraklarında yeşermiş bu şehir, ziyaretçilerinde güzel anılar bırakacak daha nice kokuları saklıyor bağrında.

Gaziantep’te bahar ve yaz mevsimlerinde havanın sıcak olduğu günler şehrin sıcaklığından ve gürültüsünden uzakta, tabiatla baş başa kalmak için “Sahre” adı verilen ailece ve akrabalarla birlikte yemekli kır gezileri düzenlenir. Bu gezilerde temiz havada yenen Antep kebapları ve yemeklerinin ardından közde pişmiş Türk kahvesi ya da Menengiç kahvesi kokusu sarar etrafı. Sonra sohbet sohbeti açtıkça anılar ve eski hikayeler çıkagelir çok çok eski zamanlardan, gül ve amber kokulu.

WhatsApp ile iletişime geç